REET LAIDOJA: Kuidas teha nii, et eriarstiabi vajav patsient jõuaks õigel ajal õige spetsialisti juurde?
Featured

REET LAIDOJA: Kuidas teha nii, et eriarstiabi vajav patsient jõuaks õigel ajal õige spetsialisti juurde?

E-konsultatsioon on olnud meiega juba üle kümne aasta, kuid endiselt on selle ümber palju segadust. Sügisel 2024 toimunud Riigikantselei Innosprintis leiti üksmeelselt, et eriarstiabisse suunamisel tuleb täies mahus minna üle e-konsultatsioonile. Selgus, et ületamatuid takistusi pole, vaja on julgust.

E-konsultatsioon sai loodud idealistlikel põhimõtetel, ning kui kõik osapooled mõistavad oma rolli selles protsessis, toimibki see ideaalselt kõigi huvides. 

E-konsultatsiooniga alustati perearstide tasandil, kuid nõudlus tekkis ka eriarstidel. Praeguseks toimib see lisaks eriarst-eriarst liinil peaaegu kõigis tervishoiuvaldkondades. Puudu on vaid e-konsultatsiooniteenus perearstile, mille vajadusest on samuti palju räägitud. Ja võimalik, et seegi on varsti olemas.

Ometi kahtleme, kas e-konsultatsiooni on vaja täies mahus, ja leiame põhjuseid traditsioonilise suunamise õigustamiseks: miks kulutada Tervisekassa raha; miks kirjutada põhjalik saatekiri; kardetakse, et patsienti ei võeta üle või saadakse arusaamatu vastus.

Tervishoiukorraldajad ei julge e-konsultatsiooni kohustuslikuks teha. Nii räägime, kui hea meetod see on, aga teeme vanamoodi. Teeme seda, sest nii on lihtsam ja vastutame vähem. Tegelikult langeb vastutus patsiendi õlgadele, kes peab ise leidma õige spetsialisti. Paljud eriarstid sooviksid, et suunamise ainus viis olekski e-konsultatsioon.

Sügisel 2024 toimunud Riigikantselei Innosprintis leiti üksmeelselt, et eriarstiabisse suunamisel tuleb täies mahus minna üle e-konsultatsioonile. Selgus, et ületamatuid takistusi pole, vaja on julgust.

Enne üleminekut tuleb üle vaadata õigusruum, rahastusmudelid ja panna paika standardprotsessid. Perearstidele on oluline, et kõik saaksid reeglitest aru ühtemoodi. E-konsultatsioon võiks muutuda dünaamilisemaks, võimaldades mitut infovahetust ühe saatekirja raames.

Eriarstide ootus perearstidele on sisukas ja põhjendatud saatekiri, mis on eeldus sisuka vastuse saamiseks ja perearsti visiitkaart.

Artikli autor on EPS juhatuse liige dr. Reet Laidoja

Artiklit saab täismahus lugeda Perearsti ajakirja veebruarikuu numbrist.

MTÜ Eesti Perearstide Selts
Reg. nr. 80101887
Sõpruse pst 179, Tallinn 13415
info@perearstiselts.ee
a/a EE671010102001436008